Lizyna, fenyloalanina, leucyna czy tryptofan to zaledwie kilka związków, które zbiorczo określa się mianem aminokwasów egzogennych. I choć mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ten nie jest w stanie ich samodzielnie wyprodukować. Muszą być więc dostarczane z zewnątrz. Dlaczego tak ważne jest to, by regularnie dostarczać aminokwasy egzogenne do organizmu i w jaki sposób to robić?
Aminokwasy egzogenne, w zależności od rodzaju, pełnią w organizmie kilka funkcji. Najważniejszą z nich jest funkcja budulcowa. Związki takie jak np. izoleucyna, walina czy leucyna wspierają syntezę białek mięśniowych, a tym samym odpowiadają za budowę masy mięśniowej. Inne aminokwasy zapewniają produkcję hormonów. Przykładem są metionina, która reguluje wytwarzanie hormonu wzrostu oraz tryptofan, który odpowiada za produkcję hormonu snu i hormonu szczęścia.
Poza tym aminokwasy egzogenne wpływają na prawidłową przemianę materii oraz przebieg procesów biochemicznych, w tym m.in. tych regenerujących wątrobę. Odgrywają też kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ważna w tym przypadku jest np. treonina, która dodatkowo jeszcze reguluje poziom nawilżenia skóry oraz korzystnie oddziałuje na układ immunologiczny.
Niedobory aminokwasów egzogennych w organizmie można uzupełniać na dwa sposoby. Dostarcza się je wraz z pożywieniem lub poprzez suplementację. Suplementy aminokwasów egzogennych, które oferujemy w Zeolit-Active, dostępne są w formie proszku lub tabletek. W przypadku pożywienia z kolei te cenne związki chemiczne znaleźć można m.in. w mięsie, rybach, nabiale, jajach, nasionach strączkowych, soczewicy oraz pestkach dyni i słonecznika.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, poprzez adres e-mail lub wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy w możliwie krótkim czasie.