Wyłączny dystrybutor na Polskę
Login: Hasło:

Zdrowe jelita człowieka

Czym jest zespół nieszczelnego jelita?

zespół nieszczlnego jelita

Zespół nieszczelnego jelita, zwany inaczej LGS (ang. leaky gut syndrome) jest coraz częściej spotykanym schorzeniem. Mówi się nawet o „epidemii”, gdyż miliony ludzi na całym świecie borykają się z tą dolegliwością. Nieszczelne jelito powstaje, gdy dochodzi do zaburzenia funkcji wyściółki jelita cienkiego.
Błona śluzowa jelita cienkiego pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. To właśnie tam wchłaniane są witaminy i minerały, które spożywamy wraz z posiłkami. Ponadto poprzez pory występujące pomiędzy komórkami śluzówki absorbowane są produkty przemiany materii, ale tylko te o określonej wielkości.
Zaburzenia w zespole nieszczelnego jelita rozpoczynają się od stanu zapalnego śluzówki jelita cienkiego i jej podrażnienia. Z czasem błona śluzowa słabnie, a odstępy pomiędzy komórkami są na tyle duże, że mogą przez nie przenikać molekuły i toksyny, które w normalnych warunkach byłyby eliminowane z organizmu.
Zespół nieszczelnego jelita jest stanem, w którym bariera, jaką jest ściana jelita cienkiego, zostaje naruszona. W tej sytuacji bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, niestrawione resztki pokarmu i toksyczne produkty przemiany materii mogą wyciekać z wnętrza jelita poprzez uszkodzoną i nieszczelną błonę śluzową do krwiobiegu.
W wyniku tego dochodzi do przeciążenia wątroby oraz osłabienia układu immunologicznego. Konsekwencją jest odkładanie się szkodliwych produktów w mięśniach, skórze, mózgu, narządach wewnętrznych, stawach i gruczołach oraz rozprzestrzenianie się stanu zapalnego na cały organizm.
W zespole nieszczelnego jelita ograniczona jest również absorpcja składników odżywczych. Dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, a to prowadzi do niedoborów żywieniowych.

Jakie są skutki LGS dla układu pokarmowego?

zespół nieszczlnego jelita

Nieszczelne jelito wiąże się z wieloma konsekwencjami ze strony przewodu pokarmowego. Jedną z nich jest utrata materiału potrzebnego do budowy nowych komórek. Pozyskiwany jest on z rozkładu związków złożonych. W zespole nieszczelnego jelita nawet przy prawidłowej diecie dochodzi do zaburzenia procesu przyswajania składników odżywczych, co prowadzi do osłabienia organizmu, który jest bardziej podatny na infekcje i choroby.
Kolejną nieprawidłowością jest zmniejszona produkcja enzymów trawiennych. Obserwuje się również nadmiar szkodliwych bakterii, pasożytów, grzybów i mikroorganizmów, które uszkadzają komórki jelita, a niedobór tzw. „dobrych” bakterii, uczestniczących w procesie trawienia.

Przyczyny zespołu nieszczelnego jelita:

Zespół nieszczelnego jelita może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą:

Objawy zespołu cieknącego jelita:

Zespół nieszczelnego jelita może objawiać się na wiele różnych sposobów, bardzo często sugerując inne schorzenia. U pacjentów można zaobserwować:

Choroby towarzyszące zespołowi cieknącego jelita:

Prowadząc badania nad zwiększoną przepuszczalnością błony śluzowej jelita cienkiego, zdefiniowano choroby towarzyszące LGS, do których zalicza się:

Rozpoznanie zespołu nieszczelnego jelita:

Zespół nieszczelnego jelita jest trudny do zdiagnozowania z wielu powodów. Występuje w nim wiele pozornie niezwiązanych ze sobą objawów, ma wiele przyczyn, a także nie ma swoistego testu, który mógłby potwierdzić jego rozpoznanie. Ponadto wielu lekarzy podchodzi sceptycznie do diagnozy jaką jest LGS. Jednak dowody pokazują, że dolegliwość ta jest coraz częściej rozpoznawana i podejście do tego zagadnienia zmienia się.

Cieknące jelito jest rozpoznaniem klinicznym, jednak nie ma badań, które jednoznacznie diagnozują tę dolegliwość. W praktyce najczęściej stosuje się test z mannitolem i laktulozą. Mannitol jest małą cząsteczką, która łatwo ulega wchłanianiu, laktoza jest większą molekułą, która nie ulega absorpcji. Pacjent wypija roztwór zawierający te dwie substancje, a po 6 godzinach przeprowadza się badanie moczu.

Przepuszczalność jelitowa jest prawidłowa, gdy w moczu jest niski poziom mannitolu, a wysoki laktulozy. W przypadku nieszczelnego jelita obie substancje występują w wysokim stężeniu, a ich niewielka ilość świadczy o zaburzeniach wchłaniania. Leczenie zespołu nieszczelnego jelita

Jest wiele rzeczy, które mogą zmniejszyć stan zapalny i przywrócić integralność błony śluzowej jelit. Należą do nich m.in.:

  1. dieta przeciwzapalna uboga w cukier rafinowany, alkohol i gluten, a bogata w kwasy tłuszczowe zawarte m.in. w rybach i orzechach, jak również w warzywa zawierające błonnik;
  2. stosowanie probiotyków, które pomagają przywrócić równowagę flory bakteryjnej jelit;
  3. u osób z uszkodzeniem jelit po chemio- i radioterapii korzyści w leczeniu nieszczelnego jelita przynosi glutamina.

Próby przywrócenia integralności śluzówki jelita mogą trwać kilka tygodni, miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat.

Powrót

Formularz kontaktowy

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, poprzez adres e-mail lub wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy w możliwie krótkim czasie.